16 Haziran 2017 Cuma

Bitkisel Atık Yağların Geri Dönüşümü 🌍


Birkaç gün önce Eylül Annesi Blog sahibesi sevgili Çağla beni mimlemiş, bir öneri yazısı yazmamı istemişti. Cevap olarak bitkisel atık yağların geri dönüşümünü yazmak istedim.

Çok fazla olmasa da kızartma yemek yapıyorum. İşim bittikten sonra kalan ayçiçek yağını küçük bir pet şişeye doldurup evimin yakınındaki Migros'un geri dönüşüm bidonuna bırakıyorum. Atık yağlarınızı asla lavabolarınıza dökmeyin bu çok kolay işlemi yapın. Bazı marketler, okullar ya da belediyelerde geri dönüşüm kutuları mevcut. 

Ülkemizde her yıl yaklaşık 1,5 milyon ton bitkisel yağ tüketiliyor, özellikle kızartma işlemlerinden sonra 350 bin ton civarında kızartmalık atık bitkisel yağ oluştuğu tahmin ediliyor. 

1 litre bitkisel atık yağ 1 milyon litre içme suyunun kirlenmesine, kanalizasyona döküldüğünde ise kanalların tıkanması başta olmak üzere birçok zarara sebep oluyor.Evimizden nehirlere ya da denizlere ulaştığında su ile karışmadan suyun yüzeyinde tabaka oluşturarak suyun oksijenlenmesini sağlayan tabakayı örterek suda yaşayan deniz canlılarına zarar veriyor. Toprağa dökerseniz, zamanla burada herhangi bir yeşerme olmuyor. 

Kullanılmış kızartmalık yağların doğrudan ya da dolaylı olarak yağlara karıştırılması, yakıt olarak kullanılması, canlılar üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle yem ve sabun sanayinde kullanılması yasak. 

Kullanılmış kızartmalık yağlar elektrik üretiminde ya da biyodizel üretiminde kullanılarak geri kazanılabiliyor. Biyodizel bitkisel yağdan yapılan ve modifiye edilmemiş yani orijinalliği bozulmamış tüm dizel motorlarda çalışabilen bir yakıt. Biyodizel kimyasal olarak dizel yakıtlara benzediğinden herhangi bir dizel aracın deposuna doğrudan koyulabiliyor. 

Bitkisel atık yağlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yayınladığı "Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği"ne göre, sadece bakanlık tarafından atık bitkisel yağ toplama, geçici depolama ve geri kazanım lisansına sahip lisanslı kurumlarca toplanmaktadır. Yakınınızdaki toplama merkezini internet aracılığıyla da öğrenebilirsiniz. 
Görsel Google görsellerden alınmıştır. 

36 yorum:

 1. Bilinçsiz davranışlar geri dönüşümü olmayan zor durumlara gelebiliyor maalesef.. Bu konuda daha tedbirli olmamız gerektiğini düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geri dönüşüm konusunda çok hassas davranıyorum ama bir kişinin yapması yeterli değil, herkesin bilinçlenerek, atıklarını geri dönüşüm için hazırlanan noktalara götürmesi ve belediyelerin de bu konuda titiz davranması gerekiyor.

   Sil
 2. Çok doğru bir konuya değinmişsiniz ama keşke siz biz değil de hepimiz yapabilsek bunu. Çünkü ancak o zaman faydasını görürüz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısınız bir kişinin yapması değil, herkesin bu işi görevi kabul etmesi lazım.

   Sil
 3. Çok önemli bir konuya değindin eline sağlık.. Ben de biriktiriyorum atık yağları..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler canım, herkesin bilinçlenmesi dileğiyle :)

   Sil
 4. Çok faydalı ve güzel bir öneri yazısı olmuş. Tüm toplumun bilinçli olması dileğiyle...sevgiler Esra hanımcım ❤️

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel dileklerine katılıyorum canım :)

   Sil
 5. ben de mümkün olduğunca az yağ kullanmaya çalışıyorum kızartmalarda. çok güzel bir bilgilendrme yazısı olmuş. elinize sağlık

  YanıtlaSil
 6. Çok önemli bir konu gerçekten. Oldukça uzun zamandır atık yağım olmuyor, yağda ocakta kızartmalara veda edeli 8-10 sene olmuştur fırında yapıyorum ve Z. yağı kullanıyoruz.

  YanıtlaSil
 7. Çok faydalı bir yazı olmuş. Nedenlerini de anlattığından bilinçlendirmeye katkı da bulunmuşsun. Migros'un atık yağları toplandığından haberdar değildim. Yakınımızda başka neresi alıyor, bir bakayım.

  Paylaşım için teşekkürler, sevgi ve selamlarımla:)

  YanıtlaSil
 8. Güzel bir konuya değinmişsin. Küçük önlemler sayesinde çocuklarımıza daha temiz ve yaşanır bir dünya bırakırız. Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
 9. Sadece atık yağ değil kağıtları bile ayırmadan normal çöplerle atan bi dolu insan var.
  Ülke insanı olarak malesef bilinçsiziz umarım zamanla çevreye duyarlılık daha çok artar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. geri dönüşüm konusunda elimden geleni yapmaya çalışıyorum, inşallah herkes üzerine düşeni yapar, teşekkürler :)

   Sil
 10. Böyle yazılar yazarak insanları bilinçlendirmek çok güzel. Herkes yaparsa ancak bir işe yarar bencede. Ellerinize sağlık

  YanıtlaSil
 11. Çok önemli bir konu ve bunda ben de çok hassasım. Emeğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 12. Keşke herkes bilinclense bu konuda. Geleceğimiz ve cocuklarimiz için. Bence geri dönüşüm kutuları her sokakta dört beş evde bir önümüze çıkmali.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel dileklerine katılıyorum ben de canım :)

   Sil
 13. Very interesting post! Thanks for sharing! 👌👌👌

  YanıtlaSil
 14. Çok yararlı bir yazı olmuş severek okuyorum yazılarınızı sizi son derece hanımefendi bulduğumu söylemeliyim:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim, utandırdınız beni Aşkım Hanım, siz de çok hanımefendisiniz, bende yıllardır beğeniyle takip ediyorum, yazılarınızı ve görsellerinizi :)

   Sil
 15. sebebini anlayamadığım bir sorun nedeniyle tüm arkadaşlarıma cevap veremedim, herkese yorumları için teşekkür ederim :)

  YanıtlaSil
 16. ben Niğde de toplayan kişilere ve kurumlara ulaşamadım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah orda da öncülük eden birileri bulunur.

   Sil
 17. Çok faydalı bir yazı olmuş. Paylaşıyorum hemen ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim Filiz Hanım, çok mutlu ettiniz beni :)

   Sil
 18. Dünyayı gün geçtikçe daha da kirletiyoruz ve doğa bizden intikamını çok kötü bir şekilde alacak. Artık bir yerden başlamak lazım.

  YanıtlaSil
 19. A job, very good, I love your blog !!!kiss

  YanıtlaSil
 20. harikaa bir paylaşım olmuş :)) çok faydalı keşke heryere yapsalar bu gerş dönüşüm kutularını

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın, evde biriktirmek kolay da birikenleri bırakacak noktaların daha çok olması lazım :)

   Sil