3 Mart 2018 Cumartesi

Tahtaya Neden Vururuz


Tahtaya neden vururuz. Çok sık yaptığım bu eylemin gerçek anlamının ne olduğunu hiç düşünmemiştim. Ama olmasını istemediğim bir şeyden korunmak amaçlı farkında olmadan yaptığım bir ritüel tahtaya vurmak.
Bugün okuduğum kitapta tahtaya neden vururuz diye sordu romanın kahramanı arkadaşına ben de araştırıp blogda da yazsam iyi olur diye düşündüm. 
Belki şimdi yazımı okuyan birçok kişi bu eylemin batıl bir inanç olduğunu, birçok kişi de gülümseyerek kendisinin de yaptığını düşünecektir. 
Tahtaya vurma inancı eski medeniyetlere dayanıyor. M.Ö.2000 li yıllarda Kuzey Amerikan yerlilerinde, Ege'de Helen uygarlığında başlayan tahtaya vurma ritüeli, Ortaçağda Hristiyan dünyası ile tüm Avrupa'ya ve tüm dünyaya yayılmış. Hristiyanlık ve İslamiyetten önce dünyanın birçok yerinde pagan yani çok tanrılı inanışa sahip kişiler ağaçlara tapıyorlardı.
Bu eski dönemlerde insanlar, meşe ağacının çok sağlam ve yüksek olması nedeniyle bazı güçlere sahip olduğuna inanıyorlardı. Yukarıda bahsettiğim iki kültür de meşe ağacına çok sık yıldırım düştüğünü gözlemlemişti. Kuzey Amerika yerlileri meşenin Tanrının yıldırımla yeryüzüne inip üzerinde oturduğu yer olduğuna, Helenler ise Yıldırım Tanrısı olduğuna inanıyorlardı. Kuzey Amerika yerlileri meşe ağacının köküne vurarak ileride başlarına gelebilecek tehlikelere karşı Tanrı ile temasa geçtiklerine inanıyorlardı.
Farklı bir inanışta ise ağaca düşen yıldırımın Tanrı tarafından insanlara gönderilen bir işaret olduğuna, Tanrı ile temasa geçmek için yıldırım düşen ağaçlara vurmaya, el yüz sürmeye başlamışlar.
Avrupa'da yaşayan Keltler gibi bazı topluluklar ağaçları bazı ruhların ya da tanrıların evleri olarak görüyorlardı. Kötü ruhları evlerinden ve ağaçlardan uzaklaştırmak ve şanslarını bozmasını engellemek için ağaçlara vuruyorlardı. 
Ortaçağda Hristiyan din adamlarının tahtaya vurma inanışının temelinde Hz. İsa'nın ahşap bir çarmıha gerilerek öldürülmesi yatıyordu. Hatta Avrupa'nın her katedralinde orijinal tahta haçın küçük bir parçasının bulunduğuna inanılıyordu. Buradaki tahta vurma ise Tanrıya dua etme, ondan isteme anlamına geliyordu. 
Mısırlılar incir ağacına Almanlar ise dişbudak ağacına vurmayı tercih ediyorlardı. Hollandalılar için ise ağacın cinsi önemli değildi ama ağaç boyasız ve cilasız olmalıydı. 

27 yorum:

 1. Doğru yapmayan yoktur:))
  Ben de şamanların yaptığını duymuştum:) Masumca bir koruma güdüsü Koruyanla bir çeşit iletim önemli olan da niyet zaten:)
  Eline sağlık

  YanıtlaSil
 2. Hiç bu yandan düşünmemiştim:).

  YanıtlaSil
 3. Eline sağlık Esra'cığım, bilim olmayınca, insanlar meşe ağacına niye yıldırım düştüğünü tabii böyle kendi akıllarından uydurdukları şeylere bağlamışlar, şimdi gülüyoruz ve sebebini çok iyi biliyoruz, bir gün gelecek dinler için aynı şeyleri söyleyecek insanlar. Eskiden insanlar çeşit çeşit dinlere inanırdı diye.....söyleyince kızıyorlar çenemi tutayım:)))

  YanıtlaSil
 4. Başka kültürlerde de olduğunu hiç bilmiyordum teşekkürler bu güzel bilgi için

  YanıtlaSil
 5. Çok ilginç bilgilermiş teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 6. Çok sık yapmasam da ben de yapıyordum. Tarihçesi ilginçmiş.

  YanıtlaSil
 7. Gene ilginc bir konu zevkle okudum canim❤

  YanıtlaSil
 8. İlginç bir bilgiymiş gerçekten. Ben de batıl inanç olduğunu biliyordum fakat kökenini hiç araştırmamıştım araştırdıysam da şu an hatırlamıyorum.

  Gün içinde yaptığımız çoğu davranışın kökeni binyıllar öncesine dayanıyor. Biz de araştırdıkça farkına varıyoruz tabii.

  Bilgi için teşekkürler, sevgilerle ^^

  YanıtlaSil
 9. Çok hoş bir inceleme yazısı olmuş, tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
 10. Tahtaya vurmanın ağaca vurmaktan geldiğini hiç bilmiyordum. Farklı farklı kültürlerde nasıl yeri ve önemi varmış.

  YanıtlaSil
 11. ben hiç yapmadım sadece batıl inanç deyip geçiyordum :) sağolasın bilgiler için

  YanıtlaSil
 12. Ara sıra yaptığım bu eylemin sebebini hiç düşünmemişim bende :))

  YanıtlaSil
 13. Çok hoş ve ilginç bir yazı olmuş, emeğine sağlık:)

  YanıtlaSil
 14. Ben de yapıyorum, değişik bir alışkanlık işte :))

  YanıtlaSil
 15. ne saçmaymış bir daha vurmam tahtaya felan batılca bir şey ve dinimizle alakasız bir şeymiş iyi ki okudum yazınızı:)

  YanıtlaSil
 16. Çok gizem doluymuş.Valla evrenin şifreleri bir sürü bakalım daha neler öğreneceğiz.Sağol canım değerli paylaşımın için.

  YanıtlaSil
 17. bu kadar eskiye dayandığını ve böyle inanışları olduğunu bilmiyordum. Kaleminize sağlık

  YanıtlaSil
 18. İlginç geldi bunu bilmiyordum teşekkürler emeğinize sağlık :) bu arada büyük blog takip etkinliğinden geliyorum sizide beklerim :)

  YanıtlaSil
 19. Hristiyanlıktaki anlamı çok dikkatimi çekti. Ondan bana hikaye çıkar, sanki. Aslında bir yandan bakınca, eski anlamıyla "saygı" duyuyorsun.

  YanıtlaSil
 20. Ne güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş.ellerinize sağlık ❤️

  YanıtlaSil
 21. Ben pek yapmadım, ama vururken "şeytan kulağına kurşun" deyiminin kullanılmasının sebebini araştırma yazınızı okuyunca anladım. Emeğinize sağlık. İyi ki sayfama geldiniz, aksi halde ben bu bilgiden mahrum olacaktım. Sözümü yeni kitabımdan bir alıntıyla bitirmek istiyorum. "Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır; ya bizi bir yere götürür ya da bize bir şey öğretirler..." tıpkı sizin yaptığınız gibi. Tesadüfen sayfama geldiniz, sonra ben iadeyi ziyarette bulundum ve sonra sayfanızdan bilgilenmiş br şekilde ayrıldım...:) Sevgiler.

  YanıtlaSil
 22. Ne kadar değişik anlamları varmış.

  YanıtlaSil
 23. Sadece bizde degil, hemen hemen bütün toplumlarda var sanırım. İlginç bir inanış.Eskiden ben de yapardım ama artık tahtaya vurmayı bıraktım.☺

  YanıtlaSil
 24. Bir arkeolog olarak zevkle okudum 😘🤗

  YanıtlaSil
 25. Deryaninsporgunlugu13 Mart 2018 11:31

  Avusturyada da cok yaparlar ��

  YanıtlaSil
 26. Çok sık yaparım tıktık🤗🤗🤗

  YanıtlaSil