Kaplumbağa Sembolünün Anlamı


Çeşitli takılarda, evimizde kullandığımız objelerde, tarihi eserlerde karşımıza çıkan kaplumbağa sembolünün anlamı nedir hiç merak ettiniz mi? 

Kaplumbağalar doğurganlığı, uzun yaşamı, sağlamlığı, güçlülüğü, azimliliği temsil eder. Uzun yıllar yaşaması ve ağır hareket etmesiyle de bilge bir karakter olduğu düşünülür. 
Çin ve Japonya'da uzun ömrü ve kozmik düzeni temsil etmektedir.
Hindu ve Çinlilerde dünyayı dengede tutan hayvan olduğuna inanılır. Her bir ayağı bir elementi ya da dünyanın bir köşesini temsil ettiği düşünülür. 
Kızılderililere göre Dünya Ana'yı temsil eder. Tanrılarından birinin isteği üzerine yeryüzündeki toprağın ilk olarak oluşumunda rol oynar. Ayrıca Barış Yapıcı olarak kabul edilir.
Uzakdoğu'da kabuğu gökkubbeyi, vücudu ise yeri simgelerdi. Göklerin sırlarını yere indirdiğine inanılırdı. 
Afrika mitolojisinde tanrının ilk olarak kaplumbağaları yarattığı sonra bunu insanların ve taşların izlediğine inanılır.
Kaplumbağa sembolü taşıyan bir eşya kullanmaktaki amaç huzur ve sakinliğe ihtiyaç duyulduğunda, dikkatin dağınık olduğu durumlarda sakinlik vermesi, stresli durumlarda rahatlamak, anlayış ve bilgeliği kuvvetlendirmektir. 
Yorum Gönder

35 Yorumlar

 1. Kaplumbağalarının çağrıştırdıklarını bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum,teşekkür ederim.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
 2. Ne güzel bir yazı olmuş kaplumbağa kolye falan mı alsam ki

  YanıtlaSil
 3. Demek kızılderililere göre Dünya anayı temsil ediyormuş.Ayni zamda huzur sakinlik ve bilgelik.Ne güzel bilgiler, ben de kaplumbağaları seviyorum😊

  YanıtlaSil
 4. Ben de ilk kez öğrenmiş oldum Esra'cığım kaplumbağalı bir takım yok ama görürsem alırım. Hoş takamam hiç yüzük filan ama çok hoş şeyleri alıp seyretmek güzel oluyor.:))) Emeğine sağlık.:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. belki kolyeyi kullanmak daha kolay olur :)

   Sil
 5. ben kaplumbağanın dünyayı sırtında taşıdığına inanıldığı için tabi gücü ve dengeyi simgelediğini biliyorum ..

  YanıtlaSil
 6. benim odamda kaplumbağa terbiyecisi tablosu var :D

  YanıtlaSil
 7. Ne kadar fazla ve güzel anlamı varmış. Yazıyı okuyunca kaplumbağa figürlü bir şeyler almak istedim. :) Bilgilendirici yazınız için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 8. Bu konu hakkında hiç düşünmemiştim.Ne güzel anlamlar yüklemişler ♥

  YanıtlaSil
 9. İlginç bir konu bulmuşsun Esra'cım zevkle okudum..

  YanıtlaSil
 10. güzel bir paylaşım olmuş..

  YanıtlaSil
 11. Ne kadar güzel anlamlara sahipmiş. Fakat, ne yalan söyleyeyim; kaplumbağanın başını yılana benzettiğimden olsa gerek çok ürkütücü gelir bana bu hayvan... Ve tabii soğuk...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. biraz benziyor haklısın ama ben yılanları da seviyorum :)

   Sil
 12. çok güzel bir paylaşım olmuş. Ben de kaplumbağaların uğuruna inanırım. Ben turizmci olduğum için farklı milletleri de gözlemliyorum Ruslar için de hem çok uğurlu hem de neredeyse kutsal. Çok seviyorlar.

  YanıtlaSil
 13. çok güzel bilgiler teşekkürler

  YanıtlaSil
 14. her dönemin kendine özgü yüklemleri var anlaşılan; kültürden kültüre de değişen bir durum. Sizin başlığı görünce bir an düşündüm açmadan önce. uzun ömürlülük aklıma ilk gelen şeydi ve merakla açıp okudum sonra. :)

  YanıtlaSil
 15. Çok ilginç bir paylaşım olmuş canım.

  YanıtlaSil
 16. Kaplumbağaların simgelediği çok şey varmış, kaleminize sağlık :)

  YanıtlaSil
 17. Kaplumbağa sembolünün anlamını bilmiyordum. Bilgi için teşekkürler 🙏🏻

  YanıtlaSil
 18. Kaplumbağ sembolünün anlamı ne hoşmuş. Her millet için farklı anlamlara sahip olduğunu bilmiyordum. Bu güzel yazın ile öğrenmiş oldum Esracım ellerine sağlık.

  YanıtlaSil