Sait Faik Abasıyanık - Son KuşlarSait Faik Abasıyanık'ın Son Kuşlar kitabını bir süre önce okumuştum. Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarından çıkan kitap yazarın 19 öyküsü ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun Sait'ten Hatıralar adındaki yazarla ilgili hatıralarını anlattığı bölümden oluşuyor.
Sait Faik Burgazada'da yaşamış, evi de 1964 te müze haline getirilmiş. Burgazada'ya henüz gitmedim gidersem müzeyi de gezmeyi çok isterim.
Öyküleri hayranlıkla okudum. Anlatımdaki detaylarla sanki orada öykünün içindeymişim hissi uyandırdı. Mekanlar genelde ada ve deniz. Orada yaşayan insanların hayatlarından kesitler mükemmel bir dille anlatılmış. Tekrar tekrar okumayı istiyorum.
Kitap 134 sayfa. Sait Faik'in Bütün Eserlerinin birinci kitabı. 
Yazarın eserlerinin yasal temsilcisi Darüşşafaka Cemiyeti. Yazar Darüşşafaka Lisesi'ne yaptığı bir ziyarette çok etkilenir ve kitaplarının telif hakkını ve mal varlığını bağışlar. 
Her yıl 11 Mayıs'ta o yıl içinde yazılmış en iyi öyküye "Sait Faik Hikaye Armağanı" verilmektedir. 1955 yılından beri verilen armağan edebiyatımızın en uzun soluklu öykü yarışması ünvanını elinde bulundurmaktadır. Armağan 2012 yılından beri Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları iş birliğiyle verilmektedir. 


Yorumlar

 1. Sait Faik' in Seçme Hikayler kitabını okudum. Çok güzel bir tarzı var. Tüm kitapları okunabilir.

  YanıtlaSil
 2. Very interesting post, I like it. Great

  New post: http://www.alexandarstanisavljevic.com/2018/06/rainy-wednesday.html

  http://www.alexandarstanisavljevic.com/

  YanıtlaSil
 3. Ne güzel bir eser.Bütün kitapları harika.

  YanıtlaSil
 4. Öykü az okusam da okumak istediğim yazarlardan

  YanıtlaSil
 5. Okuyucuyu öykünün içine alan, hissettiren eserler okumayı severim. Kitap önerisini dikkate alacağım. Teşekkürler..

  YanıtlaSil
 6. Cok sevdigim bir yazardir ölümsüz bir eser 😊

  YanıtlaSil

Yorum Gönder