Kırılan Makyaj Malzemesi Nasıl Onarılır - How to restore broken make-up


Tam makyaj yapacağınız sırada far, allık ya da benzeri makyaj malzemenizi elinizden düşürüp kırarsanız hemen çöpe atmayın. Çünkü onarmanın çok kolay bir yolu var. Ben de deneyip fotoğraflarıyla paylaşmak istedim. 

Flormar marka allığımı bir süre önce kapağı kapalıyken elimden düşürünce üstteki hale gelmişti. Kapağı kapağı olduğundan dışarı dökülmedi. Aynı şekilde saklamıştım. Tamir yöntemini biliyordum ama denememiştim. Bugün deneyip ne kadar kolay olduğunu gördüm. Öncelikle parçalanan allığı bir çay kaşığı ile ezerek daha ince parçalar haline getirdim, zaten oldukça yumuşak olduğundan hemen dağıldı. Ardından gül kokulu bir kolonya ile (siz alkol ya da istediğiniz bir kolonyayı kullanabilirsiniz) toz haline getirdiğim allığı ıslattım. Kolonyayı çok fazla dökmedim, miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz, fazla ıslatmaya gerek yok. Sonra çay kaşığının altıyla ıslanan malzemeyi kutusunun içine bastırarak yerleşmesini sağladım.Kutuya yerleştirilmiş ürünün üzerine bir parça kağıt havluyu bastırdım ve yaklaşık 1 saat beklettim. Kağıt havlunun şeklinin ürüne geçeceği aklıma gelmedi, gelseydi Selpak havlunun yuvarlak şekillerini daha ortalayarak yerleştirirdim. Allığım da böyle şekillenirdi. Ama şimdiki şekil de gayet güzel oldu. Düz bir kağıt havlu kullanırsanız, üzerine şekilli herhangi bir şey bastırarak kırılan ürününüze farklı bir baskı yapabilirsiniz. 

Kağıt havluyu kaldırdıktan sonra da makyaj malzemenizi kapağı açık şekilde bir gün boyunca bekletirseniz ürün iyice kuruyup kullanılacak hale geliyor. 


Yorumlar

 1. Oldukça güzel bir fikir ,umarım başıma gelmez ama ihtiyacım olursa formülü öğrendim.

  YanıtlaSil
 2. Daha önce kırılan ürünlerimi direk çöpe atmıştım. Bundan sonra bunun gibi presleyebilirim artık .

  YanıtlaSil
 3. aaaa harikasınız. Az evvel çok sevdiğim ve param parça olmuş yeşil göz farımı ne yapsam diye düşünüyordum. Akşam eve gider gitmez uygulayıp, size haber vereceğim. sevgiler.

  YanıtlaSil
 4. Güzel olmuş ama şekil. Bende kırılan ürünlerim olduğunda bu yöntemi kullanıyorum. Bir dahaki sefere kağıt havluda kullanayım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şekilli olunca görüntü biraz daha iyi oluyor :)

   Sil
 5. Çok faydalı bir yazı olmuş :)

  YanıtlaSil
 6. benim kiko allığım kırıldı hatta un ufak oldu ne kadar bu yöntemi uygulasam da eski güzel haline dönmeyeceği için yapmadım kırılan kısmı attım :-((( hala çok üzgünüm o allık için..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tabi eski haline dönüşmüyor ama çok sevilen bir renkse biraz daha kullanılabilir bu şekilde :)

   Sil
 7. benimde aydınlatıcım kırıldı yapacağım

  YanıtlaSil
 8. Cok faydali bir paylasim olmus canim 😊

  YanıtlaSil
 9. Daha önceden benim de bir ürünüm üstelik daha aldığım gün düşüp kırılmıştı. Bu yöntemi o zaman bilseydim yapardım ama bilmiyordum :(

  YanıtlaSil
 10. Ayyyy çok basit bir yöntemi varmış.Ya desenler de bi başka güzel olmuş,nizami olmaması da güzeldir boşver :)

  YanıtlaSil
 11. Valla süpermiş aklımda bulunsun.Sağol balım.

  YanıtlaSil
 12. Bende ara ara kullanirim bu yöntemi ❤

  YanıtlaSil
 13. En sevdiğim kırılan aydınlatıcımı umarım bu yöntemle onarabilirim canım ☺️

  YanıtlaSil

Yorum Gönder